koszula słowiańska |
Koszule męską skandynawską i słowiańską wydaje się różnić głównie jedna cecha - kliny. Koszula skandynawska posiada je co najmniej dwa, natomiast słowiańska zamiast nich posiada rozcięcia po bokach. W obu przypadkach chodzi o ułatwienie poruszania się.
Dowiedz się więcej o skandynawskim stroju męskim.
Koszule na zdjęciach wykonano dla dwóch odtwórców z Drużyny Najemnej "Swarga" - słowiańskiego i skandynawskiego. Dziś dobrze służą właścicielom - jedna podczas bitew, druga "w cywilu".
koszula skandynawska |
Stwierdzenie o braku klinów jest dosyć kategoryczne biorąc pod uwagę brak zachowanych strojów i niedużą ilość ikonografii.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Krój koszuli słowiańskiej opiera się na wzorze rusińskim, który jest bliższy naszym ziemiom oraz na najzwyklejszych kształtach koszul znalezionych na polskich wsiach jeszcze na początku XX wieku. Co do źródeł - będzie to choćby "Etnografia..." i "Kultura materialną Słowian" Moszyńskiego oraz "Kultura Prapolska" Józefa Kostrzewskiego. Wymienione pozycje posłużyły również za materiał do wykładów o wczesnym średniowieczu dr. Wróblewskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
OdpowiedzUsuń